+421 905 942 808

PREKVAPIVÁ PRAVDA O ANTIBIOTIKÁCH A TOVÁRENSKÝCH FARMÁCH – časť 1

(Zo zahraničnej tlače  Ocean Robinns– preklad) 

 

Časť Prvá 

Antibiotiká sú silné lieky. Lekári ich často predpisujú. Ale pravdou je, že farmy používajú väčšinu antibiotík. A nadmerné používanie antibiotík spôsobuje rezistenciu na antibiotiká – jeden z najzávažnejších problémov verejného zdravia, ktorému dnes náš svet čelí. Zistite viac o temnej stránke užívania antibiotík – a čo to má spoločné so stiahnutím potravín. A čo je najdôležitejšie, zistite, čo s tým môžete urobiť. 

Čo sú to vlastne antibiotiká? 

Alexander Fleming, profesor bakteriológie v nemocnici St. Mary’s Hospital v Londýne, objavil  v roku 1928 prvé antibiotikum. 

Experimentoval s kolóniami baktérií Staphylococcus rastúcich v Petriho miskách. A Fleming si všimol, že jedna miska mala okolo seba škvrnu plesne s priehľadným prstencom. Tento krúžok bol identifikovaný ako sekrét z plesne, ktorý zabránil ďalšiemu množeniu baktérií. Ukázalo sa, že ide o penicilín. 

Fleming a jeho kolegovia pracovali na izolácii penicilínu a objavili jeho schopnosť napadnúť iné baktérie , ako je streptokok, meningokok a bacil záškrtu. 

V neskorších rokoch vedci vyvinuli nové antibiotiká, ktoré boli účinné pri zabíjaní rôznych tried baktérií. 

Antibiotiká spolu zachránili milióny životov na celom svete – prekonali také potenciálne smrteľné choroby, ako je meningitída, tuberkulóza a cholera. 

Pri správnom používaní sú antibiotiká požehnaním a vítaným pomocníkom pri liečbe ľudstva. Skutočnosť je však taká, že sú značne nadmerne predpisované . 

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb odhadujú , že až štyrom z piatich pacientov sú predpísané antibiotiká v ktoromkoľvek danom roku – a mnohé z týchto predpisov sú zbytočné . 

Mnohí zdravotníci predpisujú antibiotiká alarmujúcou rýchlosťou . Niekedy ich predpisujú bez toho, aby sa uistili, že liek účinne napadne baktérie. Alebo bez potvrdenia, že ide o baktériu a nie vírus. (Antibiotiká sú úplne neúčinné proti vírusovým infekciám.) 

Antibiotiká sa často vydávajú ako halloweenske cukríky. Cítite sa pod vplyvom počasia? Tu je váš recept na širokospektrálne antibiotiká! 

A tento laxný prístup nezostáva bez následkov. 

 

Temná stránka užívania antibiotík 

Antibiotiká sa nezameriavajú len na škodlivé baktérie vo vašom tele.  Sú  deštruktívne pre všetky mikróby a zanechávajú prirodzený mikrobióm Vášho tela nevyvážený a poškodený. 

Tento ekosystém sa tiež nie vždy správne obnoví, pokiaľ o to nevyviniete vedomé úsilie. Je pravdepodobné, že ak Váš mikróbiom momentálne nie je v rovnováhe, minulé užívanie antibiotík výrazne prispelo k Vášmu zlému stavu . 

Je tiež pravdepodobné, že zdravotníci, ktorí vám ich predpisujú, sa nebavia o tom, ako čeliť vedľajšiemu ničeniu dobrých baktérií vo vašom tele. 

Pred pár rokmi som uvažoval o užívaní antibiotík na boj so streptokokovou infekciou. Spýtal som sa svojho lekára, či by mi mohol odporučiť nejaký protokol na opätovné obsadenie môjho tela zdravými baktériami. 

Odpovedal, že na lekárskej fakulte sa o tom nič nenaučil, takže mi nevie poradiť. “Moja žena absolvovala kurz výživy online,“ povedal mi, „takže by bolo lepšie sa opýtať.“ 

Je dosť šialené, ak sa nad tým zamyslíte, že náš medicínsky systém je taký dobrý v ničení bakteriálneho ekosystému, ale taký neefektívny pri jeho obnove.