Časť tretia
Pravda o jedle
Už šľachtenie baktérií odolných voči antibiotikám v modernej výrobe mäsa poškodzuje ľudské zdravie mnohými spôsobmi .
Boli ste niekedy chorí po jedle v reštaurácii?
Je to zážitok, na ktorý nie je ľahké zabudnúť. Niekoľko hodín po jedle chutného jedla ľutujete, že ste v ten deň opustili dom.
Choroby prenášané potravinami – ako je salmonela, listéria a E.coli – postihnú každý rok jedného zo šiestich Američanov . To je viac ako 55 miliónov ľudí ročne. Asi 128-tisíc z nich skončí pre svoje príznaky v nemocnici. A 3000 z týchto ľudí nakoniec zomrie.
Dva z najbežnejších patogénov sú salmonela a kampylobakter. Každoročne spôsobujú približne 410 000 infekcií rezistentných na antibiotiká v Spojených štátoch.
Odkiaľ pochádzajú tieto baktérie? Pravdou je, že väčšina patogénov, ktoré spôsobujú otravu jedlom, pochádza z intenzívnych metód živočíšnej výroby založených na obmedzenom chove používaných v priemyselnom chove.
Pravdou je, že väčšina patogénov, ktoré spôsobujú otravu jedlom, pochádza z intenzívnych metód živočíšnej výroby založených na obmedzenom chove používaných v priemyselnom chove.
Americká federálna vláda testuje mäso zo supermarketov, aby sledovala trendy v baktériách a rezistencii. Nedávne zistenia ukazujú , že 87% baktérií, ktoré FDA testovaním našlo na morčati, bolo odolných voči tetracyklínom. Tetracyklíny sú najpoužívanejším antibiotikom u hospodárskych zvierat. A je to kritický liek na liečbu závažných bakteriálnych infekcií u ľudí.
Navyše jeden z piatich kmeňov salmonely v kuracom mäse bol odolný voči amoxicilínu. Amoxicilín je druhé najčastejšie používané antibiotikum na farmách. Je to tiež liek číslo jedna, ktorý lekári predpisujú deťom.
Zistilo sa , že E.coli kontaminuje 80 % testovaných vzoriek surových kurčiat. Hovädzie mäso je najbežnejším zdrojom vystavenia ľudí E. coli, pričom spôsobuje viac ako 55 % prepuknutia choroby. Je to tiež hlavná časť rizika salmonely.
V roku 2011 Environmental Working Group vykonala vlastnú štúdiu, ktorá zistila superbaktérie v 81 % mletého morčacieho mäsa a 55 % mletého hovädzieho mäsa v amerických supermarketoch.
Ako je to so zeleninou?
Hovoríme o E. coli, ktoré sa našli v rastlinných potravinách, ako je rímsky šalát alebo paradajkách? Nie je zelenina rovnako riziková ako živočíšne potraviny?
Vzhľadom na medializáciu prepuknutia E. coli je to rozumná otázka. Ale pravdou je, že E. coli žije v črevách zvierat .
Naposledy som skontroloval, rímsky šalát a paradajky nemajú vnútornosti. Jediné, čo spája akúkoľvek zeleninu s E. coli, je kontaminácia zvieracích výkalov .
Zvyčajne k tejto kontaminácii dochádza preto, že pred zeleninovou farmou je továrenská farma (priestor s uloženým hnojom). Je pozoruhodné, ako často mediálne pokrytie strašiakov E. coli neodhalí tieto jasné fakty.
Ak chcete chrániť seba a svojich blízkych pred väčšinou potravinových patogénov, najrýchlejším a najúčinnejším krokom, ktorý môžete urobiť, je osvojiť si rastlinnú stravu.
Patogény, ako E. coli a Salmonella, sú bohaté na živočíšny odpad. Môžu bežať z kopca počas búrky alebo preniknúť do podzemných vodonosných vrstiev. A nakoniec sa dostanú do blízkych vodných systémov, ktoré šíria patogény inam.
Tieto odolné patogény sa môžu rozšíriť nielen na surové mäsové výrobky, ale aj na produkciu prostredníctvom kontaminácie vody alebo pôdy. A môžu sa rozšíriť na varné plochy, kde vy alebo niekto iný pripravuje jedlo . Keď konzumujete toto kontaminované jedlo, práve vtedy môžete ochorieť.
Najväčšia epidémia E.coli vo viacerých štátoch za viac ako desať rokov, súvisiaca s rímskou rascou, sa vyskytla na jar 2018. Skončila zasiahnutá ľuďmi v 36 štátoch, čo malo za následok 210 ochorení, 96 hospitalizácií a päť úmrtí. Čo to spôsobilo? Všetky dôkazy poukazujú na veľkú priemyselnú farmu na chov dobytka v blízkosti zasiahnutej rímskej plodiny v Arizone .
Zdá sa, že odvolanie z novembra 2018 nemá nič spoločné s odvolaním na začiatku roka. Kmeň E.coli má však rovnaký odtlačok DNA ako stiahnutie z trhu koncom roka 2017, ktoré sa rozšírilo do Kanady a 25 štátov. Je pravdepodobné, že pôvod je niekde v CAFO.
Ak chcete chrániť seba a svojich blízkych pred väčšinou potravinových patogénov, najrýchlejším a najúčinnejším krokom, ktorý môžete urobiť, je osvojiť si rastlinnú stravu .
Vyhýbanie sa hlavným prispievateľom (mäso, ryby a mliečne výrobky) výrazne znižuje riziko vystavenia sa potenciálne život ohrozujúcim alimentárnym ochoreniam.
A čo vlastne robiť?
Dôkladné umývanie listovej zeleniny pred jej konzumáciou je dobrým zvykom. A pomáha aj varenie.
Ako továrenské poľnohospodárstvo spôsobuje problém s antibiotikami
Je pravda, že antibiotiká sa ľuďom predpisujú nadmerne, a to je problém. Ale používanie a zneužívanie antibiotík je ešte hrozivejšie v chove zvierat .
Podľa štúdie v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences z roku 2015 svet používa každý rok asi 63 000 ton antibiotík na chov kráv, sliepok a ošípaných. To je zhruba dvojnásobok množstva všetkých antibiotík, ktoré lekári predpisujú ľuďom na celom svete.
V skutočnosti sa 80 % antibiotík používaných v Spojených štátoch nepodáva chorým ľuďom, ale zvieratám v CAFO .
A antibiotiká sa zvyčajne NEPOUŽÍVAJÚ na liečbu chorôb na CAFO. Skôr sa používajú na podporu rastu alebo na prevenciu chorôb , ktoré tak často vznikajú v dôsledku zvierat chovaných v nehygienických podmienkach .
A čo je horšie, v CAFO sa bežne používajú antibiotiká poslednej možnosti pre ľudí . Niet sa teda čo čudovať, že v priemyselných mäsových výrobkoch sa množia odolné baktérie.
Regulačné snahy boli zmarené
Boli urobené pokusy lepšie regulovať používanie antibiotík v CAFO.
V januári 2012 FDA zakázala používanie cefalosporínov u potravinárskych zvierat. Toto však neznamenalo veľký rozdiel . Táto trieda liekov tvorí menej ako 1 % antibiotík používaných v USA na potravinové zvieratá každý rok.
Štúdia z roku 2016, ktorú zverejnili výskumníci z Ohio State University, varovala pred veľmi skutočným potenciálom postantibiotického veku po tom, čo našli baktérie, ktoré boli odolné voči antibiotikám poslednej línie na stredozápadnej farme ošípaných.
FDA nakoniec prijala opatrenia v roku 2017. Pravidlá uvádzajú, že farmári už nemôžu podávať zvieratám antibiotiká na účely priberania. Bez dozoru veterinára si tiež nemôžu kúpiť antibiotiká. Pomôže to? Pravdepodobne. Ale nie toľko, ako by ste dúfali.
Dokonca aj po pokuse o potlačenie používania antibiotík CAFO v roku 2017 testy uskutočnené v závodoch na balenie mäsa ukazujú , že sa veľa nezmenilo .
Testovanie na tisíckach vzoriek mäsa zo strany americkej Food Safety and Inspection Service (FSIS) zistilo, že antibiotiká klasifikované ako kritické pre ľudské zdravie sa stále používajú na hospodárskych zvieratách .
Jedným z dôvodov je to, že podľa Bureau of Investigative Journalism môžu pestovatelia ľahko využiť množstvo regulačných medzier.