+421 905 942 808

PREKVAPIVÁ PRAVDA O ANTIBIOTIKÁCH A TOVÁRENSKÝCH FARMÁCH – časť 2

(Zo zahraničnej tlače  Ocean Robinns– preklad) 

Časť druhá

Ako nadmerné užívanie antibiotík vytvára „superbaktérie“

Antibiotiká nepoškodzujú len dobré baktérie. Ich nadmerné používanie podporuje rozšírený vývoj „super baktérií“ alebo baktérií, ktoré vykazujú rezistenciu na antibiotiká.

Ako vidíte, baktérie sú veľmi podobné účtovníkom. Bez ohľadu na to, ako veľmi zmeníte daňové zákony, vždy sa nájdu prefíkaní účtovníci, ktorí nájdu spôsob, ako ich obísť, ako sa vyhnúť daniam. Podobne, keď zvýšite dávku antibiotík alebo vytvoríte nové, niektoré baktérie si nájdu spôsob, ako zmutovať a odolať im.

Naše nadmerné používanie a zneužívanie antibiotík riskuje vytvorenie „super baktérií“. A možno zrazu zistíme, že sa im nedokážeme brániť . (Na obranu účtovníkov by som mal dodať, že aspoň asi nehrozí, že by superúčtovník zničil civilizáciu!)

V dôsledku nadmerného užívania antibiotík sme sa museli začať obracať na antibiotiká „posledného radu“ . Zvyčajne sa tieto lieky používajú iba ako posledná možnosť, pretože bežné lieky už nefungujú.

Tieto lieky sú určené na to, aby sa v humánnej medicíne používali s mierou, aby sa obmedzila expozícia baktérií voči nim, v nádeji, že zabránia vzniku rezistencie na antibiotiká. Žiaľ, keďže sa rezistencia na antibiotiká zvýšila, zvýšilo sa aj predpisovanie antibiotík poslednej inštancie.

Antibiotická rezistencia vedie k čoraz väčšiemu počtu úmrtí, ktorým sa kedysi dalo predísť . To neznie ako pokrok, ktorý sme od oblasti medicíny očakávali.

V Spojených štátoch sa každý rok nakazia najmenej dva milióny ľudí infekciou rezistentnou na antibiotiká. A zomrie na ne 23 000 ľudí. Odhaduje sa , že celosvetová rezistencia na antibiotiká spôsobuje viac ako 700 000 úmrtí ročne . A tieto čísla stúpajú.

Super baktérie teraz hrozia, že mnohé bežné infekcie, ako sú infekcie močových ciest a zápal pľúc, budú opäť smrteľné.

Mnohé orgány verejného zdravotníctva sa obávajú, že by sme mohli byť na pokraji vstupu do „postanti biotického sveta“, ktorý hrozí, že do roku 2050 ročne zabije milióny ľudí . Rezistencia na antibiotiká už stojí viac ako 55 miliárd dolárov na lekárske ošetrenie a hospitalizácie. A očakáva sa, že toto číslo v najbližších desaťročiach dramaticky narastie.

Nemalo by byť preto prekvapením, že Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila rezistenciu na antibiotiká za jednu z našich najväčších globálnych hrozieb pre zdravie, bezpečnosť a rozvoj.

Je však nadužívanie antibiotík v medicíne naozaj hlavnou príčinou nárastu fenoménu rezistencie na antibiotiká?

Antibiotiká v živočíšnom priemysle

Vytvorenie továrenských fariem, tiež známych ako Koncentrované kŕmenie zvierat (CAFO), prišlo v minulom storočí ako spôsob, ako držať krok s obrovským dopytom po živočíšnych produktoch.

Moderné farmy vyzerajú úplne inak ako farmy v minulosti . Obrazy, ktoré sa mi vynoria, keď si mnohí z nás predstavia farmu – ikonická červená stodola alebo zelená pastvina plná zvierat, ktoré sa šťastne pasú na slnku – už nereprezentujú spôsob, akým väčšina hospodárskych zvierat trávi svoj život.

Povedať, že zvieratá v CAFO znášajú blízkosť a premnoženie, by bolo podhodnotením . Priemerné kurča chované na mäso má menej ako jednu štvorcovú stopu priestoru na jedného vtáka. Moderné prevádzky brojlerov pestujú svoje vtáky tak obézne, že často nedokážu chodiť. Tieto vtáky trávia svoj život sedením vo výkaloch. Zvieratá v dôsledku týchto mizerných podmienok pravidelne ochorejú, zrania sa a dokonca aj zomierajú.

Ako sa moderné CAFO vyrovnávajú s hrozbou chorôb, ktoré vyhubia ich dobytok? Antibiotiká na záchranu!  Bežne podávajú antibiotiká nielen dobytku, ktorý je chorý, ale každému jednému zvieraťu žijúcemu v týchto špinavých a brutálne neľudských podmienkach.

Okrem toho, že pomáhajú udržať zvieratá nažive v nehygienickom prostredí, slúžia aj na ďalší účel. Ukazuje sa, že antibiotiká spôsobujú, že zvieratá rýchlejšie priberajú , čo zvyšuje zisky výrobcov.

Ako sa baktérie stanú odolnými voči antibiotikám v CAFO?

Keď sú baktérie neustále vystavené nízkym dávkam antibiotika, ktorýkoľvek z mikróbov, ktorý je odolný voči lieku, prežije a rozmnoží sa. Zvyšok odumiera, čo vedie k novej populácii baktérií odolných voči antibiotikám.

Moderné priemyselné farmy poskytujú nepretržité nízke dávky antibiotík miliardám hospodárskych zvierat. To vytvára ideálne podmienky pre chov baktérií odolných voči antibiotikám.

Ak chce niekto z nejakého diabolského dôvodu vytvoriť podmienky, ktoré množia baktérie odolné voči antibiotikám, ťažko by sa mu to darilo lepšie, ako sú podmienky, ktoré dnes prevládajú v priemyselnej výrobe mäsa .