+421 905 942 808

PRAVDA O ANTIBIOTIKÁCH A TOVÁRENSKÝCH FARMÁCH – časť 4

Časť štvrtá 

 Antibiotiká: Nielen pre suchozemské zvieratá 

Rovnako ako sme industrializovali poľnohospodárstvo pre suchozemské zvieratá, urobili sme to isté pre vodné živočíchy. 

A hoci ryby zvyčajne neprídu na myseľ, keď si predstavíme priemyselné farmy, neznamená to, že chované ryby žijú v lepších podmienkach. 

Používanie antibiotík prebieha hlboko aj vo vodnom prostredí – a tak isto aj rezistencia na antibiotiká. 

Rybie farmy často balia ryby tesne k sebe v obrovských, nehygienických bazénoch. Rovnako ako pri priemyselnom chove suchozemských zvierat, ryby dostávajú antibiotiká (a iné lieky, ako sú pesticídy), aby zabránili šíreniu chorôb. 

Štúdia z roku 2015 publikovaná v časopise Journal of Hazardous Materials vrhá svetlo na tento skrytý problém. Vedci skúmali 27 rýb z 11 krajín. Vedci našli zvyšky piatich antibiotík – vrátane tetracyklínu a iných liekov používaných na liečbu ľudských infekcií. 

Je pozoruhodné, že dokonca našli rezíduá v rybách z farmových chovov s nálepkou bez antibiotík . Ukazuje sa, že chované ryby nemusia dostávať antibiotiká priamo, aby ich preniesli. Je to preto, že mnohí jedia rybiu múčku kontaminovanú antibiotikami . 

Úroveň baktérií odolných voči antibiotikám v morských plodoch za posledných 30 rokov explodovala . 

(Viac o skutočných nákladoch na chované ryby nájdete v tomto článku .) 

 

Čo môžete urobiť s rezistenciou na antibiotiká? 

Samozrejme, dúfame, že jedného dňa vlády prijmú silnejšie opatrenia proti používaniu antibiotík na priemyselných farmách. 

Niektoré krajiny tak už urobili, vrátane  Dánska ,  Švédska ,  Nemecka  a  Holandska a  zaznamenávajú výrazné zníženie nadmerného užívania antibiotík. 

Bez ohľadu na to, či sa vládna politika stane viac osvietenou alebo nie, všetci môžeme teraz podniknúť pozitívne kroky, aby sme pomohli zachovať účinnosť antibiotík a podporili lepšie priemyselné potravinárske postupy . 

C:\Users\Skola\OneDrive\Desktop\iStock-854725372-Lisovskaya-2000x888.webp

 

Najvýznamnejším prínosom, ktorým môžeme každý urobiť, je prechod na rastlinnú stravu . Ak tak urobí dosť z nás, drasticky znížime podporu spotrebiteľov pre industrializované živočíšne poľnohospodárstvo – neľudský priemysel, ktorý všade na taniere prináša mäso, mliečne výrobky, vajcia a rybie produkty z továrenských chovov. 

Ak sa rozhodnete jesť živočíšne produkty, výber divočiny, chovu na pastvinách a bez antibiotík vám môže pomôcť zabezpečiť, aby ste neúmyselne neprispievali k tomuto obrovskému problému. 

C:\Users\Skola\OneDrive\Desktop\iStock-1015953942-Aja-Koska-2000x1333.webp

 

Ako zmeniť budúcnosť práve teraz 

Antibiotiká sú zázrakom medicíny. Ale teraz, vďaka farmárstvu, sa nadmerné používanie antibiotík stalo hnacou silou toho, čo by sa mohlo stať jednou z najdesivejších núdzových situácií v oblasti verejného zdravia v histórii. 

Ak neprijmeme opatrenia na zachovanie životaschopnosti antibiotík pre budúce generácie, stratíme milióny životov. 

Problém baktérií rezistentných na antibiotiká nie je problém, ktorý by niekto z nás mohol vyriešiť sám. Spomalenie jeho šírenia si vyžiada kolektívne kroky od vlád, farmárov a zainteresovaných občanov na celom svete. Bude tiež potrebné znížiť frekvenciu, s akou lekári predpisujú ľuďom antibiotiká. 

Ale to, že ty a ja to nedokážeme vyriešiť sami, neznamená, že by sme mali odmietnuť robiť, čo môžeme. 

Ako znepokojený občan, ktorý chce bezpečnú budúcnosť pre ľudstvo, prvým krokom, ktorý môžete urobiť, je bojkotovať mäso kontaminované antibiotikami . Môžete ísť ešte o krok ďalej a vyzvať reštaurácie a supermarkety, aby urobili to isté. 

Mali by sme zabezpečiť budúcnosť, v ktorej v prípade krízy môžu tieto zázračné lieky zachrániť život každého dieťaťa tak, ako bol ten môj, keď som mal tri mesiace.