MLADÝ JAČMEŇ (zelený jačmeň) obsahuje v porovnaní s pšenicou 25x viac draslíka, 37x viac vápnika, viac ako dvojnásobok horčíka, 5x viac železa ale o polovicu menej fosforu – prvku, ktorého je nadbytok vo väčšine požívatín.
Obsahuje tiež významné množstvo mangánu a zinku. MLADÝ JAČMEŇ obnovuje acido-alkalickú rovnováhu. Je 2x účinnejší ako špenát – najucelenejšia zásadotvorná strava. Mladý jačmeň (zelený jačmeň) obsahuje vitamíny, ktoré aktivujú enzýmy pomáhajúce pri prevencii ochorení a patologických stavov. Mladý jačmeň (zelený jačmeň) má vysoký obsah betakaroténu, vitamínu C, E a vitamínov radu B: B1, B2, B3, B6, biotínu, kyseliny listovej, kyseliny pantotenovej a cholínu, príbuzného vitamínu B.
Nedostatkom vitamínov trpíme z dôvodu prevahy spracovaných potravín a skutočnosti, že niektoré naše potraviny stratia živiny skôr, ako sa dostanú na stôl. Obsah vitamínu C v čerstvo nastrúhanej reďkvičke klesne na vzduchu o polovicu už za päť minút. Množstvo vitamínov B1 a B2 v potravinách dramaticky klesne pri varení. Avšak vitamíny a ostatné živiny v mladom jačmeni (zelenom jačmeni) ostávajú takmer nedotknuté.
Bez enzýmov nastáva narušenie všetkých životných funkcií – trávenia, dýchania, pohybu atď. Vedci identifikovali v ľudskom tele vyše 3000 enzýmov. V roku 1979 zaznelo na Generálnom zasadaní japonských farmaceutických spoločností, že extrakt zeleného jačmeňa obsahuje viac ako 20 enzýmov a štúdie odhaľujú ďalšie. 45% hmotnosti mladého jačmeňa tvoria bielkoviny (v bielej múke je to iba 10 %). Tie majú nízku molekulovú hmotnosť a ľudské telo ich ľahko využíva. Mladý jačmeň (zelený jačmeň) podporuje zdravý rast. „Zelené“ bielkoviny liečia vredy a chránia povrchové tkanivá a sliznice. Rastlinná miazga je bohatá na prírodný zázrak – chlorofyl. Ten sa v liečiteľstve používa na „osvieženie krvi“ a v lekárstve je okrem protizápalových a dezinfekčných účinkov cenený pre dezodoračné vlastnosti. Používa sa na osvieženie dychu a na kloktanie.
V zelenom extrakte sú i superoxid dismutáza (SOD) – likvidátor voľných radikálov; cytochróm oxidáza – enzým urýchľujúci oxidáciu a redukciu; peroxidáza rozkladajúca peroxid vodíka na kyslík a vodu kvôli ľahkému vylúčeniu z tela; oxidáza nutná na spracovanie mastných kyselín;transhydrogenáza dôležitá pre srdečné tkanivo atď. MLADÝ JAČMEŇ (zelený jačmeň) sa vyznačuje silnou antioxidačnou aktivitou. Väčšina komerčne dostupných enzymatických prípravkov (vrátane tých na systémovú enzymoterapiu) sa získava z krvi, orgánov a tkanív živočíchov. Mnohí odborníci tieto zdroje spochybňujú a odporúčajú rýdzo „rastlinnú enzymoterapiu“.
V mladom jačmeni bol objavený účinný antioxidant 2″-0-glykosylisovitexin (GIV). Jeho antioxidačná aktivita proti oxidačnému poškodeniu lipidov pokožky spôsobenému UV žiarením je približne päťstokrát vyššia ako aktivita vitamínu E. GIV takisto podporil vysokú tlmiacu aktivitu aterosklerózy nameranú v krvnej plazme. Jeho aktivita niekoľkonásobne prevýšila vitamín C.