+421 905 942 808

Liečivé šťavy na každý deň

Koreňová zeleninová šťava

Na 250ml potrebujeme:
4 mrkvy
3 stonky zeleru
1 menšiu červenú repu
1 cm zázvorového koreňa

Podľa chuti môžeme pridať:
1-2 jablká na sladenie
1/2 citróna
– môžeme tiež pridať kocky ľadu alebo nariediť s vodou

Po odšťavení  ihneď vypijeme nalačno, skladujeme v chladničke maximálne 24 hodín, alebo zmrazíme.

Liečivé účinky:  Vynikajúca tradičná kombinácia koreňovej zeleniny a zeleru s okamžitým čistiacim efektom pre krv a posilňujúcim účinkom pre imunitný systém. Beta-karotén v mrkve aktivizuje bunkovú imunitu voči rakovinotvorným bunkám, posilňuje slizničnú imunitu dýchacích ciest a zvyšuje rezistenciu voči poškodeniu DNA v dôsledku oxidačného stresu. Červená repa je významným prírodným prostriedkom navodzujúcim prirodzenú očistu pečene. Je bohatá na látky beta-kyanidy, ktoré potláčajú rast nádoru a pomáhajú predchádzať jeho metastázovaniu. Zeler pomáha znižovať hladinu cholesterolu a krvného tlaku, posilňuje funkciu obličiek a jeho vysoký obsah alkalických minerálov má upokojujúci účinok na nervový systém. Zázvor je vyhľadávaným liekom pre svoje pozitívne účinky na tráviaci trakt (zmierňuje nevoľnosť, potláča pálenie záhy a nadúvanie, podporuje trávenie a chuť k jedlu), využíva sa ako prevencia proti nádche a chrípke, predchádza vzniku chronických ochorení dýchacích ciest, pôsobí protizápalovo, stimuluje krvný obeh, prehreje celé telo a má relaxačné účinky.

Sladká mrkvová šťava

Na 250ml potrebujeme:
3 mrkvy
2 fenikle
1-2 pomaranče

Môžeme pridať kocky ľadu alebo nariediť s vodou.

Po odšťavení  ihneď vypijeme nalačno, skladujeme v chladničke maximálne 24 hodín, alebo zmrazíme.

Liečivé účinky:  Lahodná a veľmi sladká šťava obľúbená aj u detí, ktorá vďaka vysokému obsahu beta-karoténu a vitamínu C posilní váš imunitný systém v akomkoľvek období. Vitamín C a beta-karotén v pomaranči a mrkve aktivizuje bunkovú imunitu voči rakovinotvorným bunkám, posilňuje slizničnú imunitu dýchacích ciest a zvyšuje rezistenciu poškodenia DNA v dôsledku oxidačného stresu. V tele je konvertovaný na vitamín A, ktorý je dôležitý aj pre zrak a zdravie kože. Histidín a vysoká hladina železa vo fenikli  pomáhajú predchádzať anémii. Fenikel je známy predovšetkým kvôli vysokému obsahu silíc, ktoré spôsobujú uvoľnenie hladkej svaloviny a úspešne odstraňujú nadúvanie, pomáhajú tiež uvoľňovať hlieny z horných ciest dýchacích a pôsobí dezinfekčne.

Špenátovo-ananásová šťava pre posilnenie imunity a zlepšenie zraku

Na 250ml potrebujeme:
150g špenátu
150g ananásu
2 mrkvy
zázvor

Môžeme pridať kocky ľadu alebo nariediť s vodou.

Po odšťavení  ihneď vypijeme nalačno, skladujeme v chladničke maximálne  24 hodín, alebo zmrazíme.

Liečivé účinky:  Táto výborne chutiaca zelená šťava kombinujúca  špenát a ananás je fantastickým spôsobom, akým pridať do vašej stravy alebo stravy Vašich detí veľké množstvo špenátu. Špenát patrí medzi druhy zeleniny, ktoré viažu veľké množstvo chemikálií a ťažkých kovov, preto používajte kvôli jeho veľkej spotrebe v šťave čo najlepšiu bio kvalitu. Vysoká hladina železa v špenáte v kombinácii s chlorofylom podporujú tvorbu červených krviniek a okysličenie celého organizmu. Špenát je ďalej bohatý na Vitamín K (dôležitý pre zdravé kosti), kyselinu listovú (dôležitú pre zdravý vývoj plodu a zníženie rizika aterosklerózy) a vitamín A (dôležitý pre zdravú imunitu, zrak a kožu). Ananás je okrem vysokého množstva vitamínu C, bohatý na enzým bromelain so silnými protizápalovými účinkami, ktorý pomáha tráviť bielkoviny a tiež predchádzať alergických reakciám. Ananás má tiež preukázané ochranné účinky voči makulárnej degenerácii a poškodeniu zraku.

Očisťujúca citrusovo-zeleninová šťava

Na 250ml potrebujeme:
150g rímskeho šalátu
1 čakanka
1/2 uhorky
1/2 feniklu
1/2 pomaranča
1 grapefruit
petržlenová vňať

Môžeme pridať kocky ľadu alebo nariediť s vodou.

Po odšťavení  ihneď vypijeme nalačno, skladujeme v chladničke do 24 hodín, alebo zmrazíme.

Liečivé účinky:  Táto chuťovo aj nutrične kompletná šťava sa vyznačuje významnými detoxikačnými účinkami na pečeň. Detoxikačný účinok šťavy môžete podporiť zaradením zeleného čaju a čerstvého granátové jablká ako dopoludňajšiu desiatu. Zelený čaj a granátové jablko sú známe ako spúšťače enzýmov 2. fáze detoxikácie, počas ktorej zneškodňujú nebezpečné voľné radikály a pomáhajú nadviazať škodlivé substancie na látky rozpustné vo vode a vylúčiť ich z tela. Grapefruit pomáha pri chudnutí  pre svoj vysoký obsah kyseliny salicylovej. Je jedným z najcennejších prírodných prostriedkov na rozpustenie usadeného vápnika v kĺboch spôsobujúceho osteoartrózu. Fenikel je známy predovšetkým pre vysoký obsah silíc, ktoré spôsobujú uvoľnenie hladkej svaloviny a úspešne odstraňujú nadúvanie, ďalej pomáhajú tiež uvoľňovať hlieny z horných ciest dýchacích a pôsobí dezinfekčne. Zeler pomáha znižovať hladinu cholesterolu a krvného tlaku, posilňuje funkciu obličiek a jeho vysoký obsah alkalických minerálov má upokojujúci účinok na nervový systém. Petržlenová a koriandrová  vňať pomáhajú uvoľniť ťažké kovy z tkanív do krvného obehu, preto v prípade, že sa snažíte zbaviť aj ťažkých kovov, odporúčam tiež zaradiť aspoň 20 minút pred vypitím šťavy Aloe Vera gél, ktorý rozširuje krvné kapiláry a pomôže živinám zo šťavy dostať sa do medzibunkových priestorov, a tiež ako výživový doplnok Chlorellu, ktorá je známa svojou schopnosti naviazať ťažké kovy vyplavené do krvného obehu a vylúčiť ich z tela.

Zelená šťava pre zdravé črevá

Na 250ml potrebujeme:
1/2 hlávkového šalátu
Pol zväzku zeleru
150g bielej kapusty
2 mrkvy
1 zelená hruška
1 zelené jablko, zázvor

Môžeme pridať kurkumu na zýšeniu protizápalového účinku na črevné steny.

Po odšťavení  ihneď vypijeme nalačno, skladujeme v chladničke maximálne 24 hodín, alebo zmrazíme.

Liečivé účinky:  Táto vynikajúca zeleninová šťava sa osvedčila ako výborná prevencia, ale aj prostriedok na zmiernenie chronických zápalu v tenkom aj hrubom čreve. Šťava z kapusty a jej silné protirakovinové látky v nej obsiahnuté, tzv. Izokyanáty zrýchľujú rozklad škodlivého estrogénu zodpovedného za rakovinu prsníka alebo prostaty, a spomaľujú rast rakovinových buniek u ďalších typov rakoviny. Kapusta slúži tiež ako výborný čistič črevného prostredia. Spojenie síry s chlórom je účinné pri čistení slizníc zažívacieho ústrojenstva. Plynatosť po pití šťavy je následok uvoľnenia zahnívajúcich odpadových látok v črevách a je prirodzeným procesom črevnej očisty. Surová šťava z karotky zmiešaná so surovou šťavou z kapusty je vynikajúcim zdrojom vitamínu C, ktorý pomáha pri zápale ďasien, vedúcim k paradentóze.

Ananásovo-zeleninová šťava pre lepšie zažívanie

Na 250ml potrebujeme:
1 rímsky šalát
1 fenikel
1 zväzok zeleru
150g ananásu
mäta

Po odšťavení  ihneď vypijeme nalačno, skladujeme v chladničke maximálne 24 hodín, alebo zmrazíme.

Liečivé účinky:  Táto veľmi sladko a lahodne chutiaca svetlo zelená šťava podporuje trávenie a zmierňuje tráviace ťažkosti. Fenikel je známy predovšetkým kvôli vysokému obsahu silíc, ktoré spôsobujú uvoľnenie hladkej svaloviny a úspešne odstraňujú nadúvanie, ďalej pomáhajú tiež uvoľňovať hlieny z horných ciest dýchacích a pôsobí dezinfekčne. Zeler pomáha znižovať hladinu cholesterolu a krvného tlaku, posilňuje funkciu obličiek a jeho vysoký obsah alkalických minerálov má upokojujúci účinok na nervový systém. Ananás je okrem vysokého množstva vitamínu C bohatý na enzým bromelain so silnými protizápalovými účinkami, ktorý pomáha tráviť bielkoviny a tiež predchádzať alergických reakciám. Čerstvá mäta povzbudzuje chuť k jedlu, je veľmi vhodným doplnkom pri nechutenstve a poruchách trávenia. Má upokojujúce účinky na náš metabolizmus, pomáha proti bolestiam tráviaceho traktu, a podporuje tvorbu žlče, ktorá je dôležitá pre trávenie tukov.

Zelená šťava pre zdravé nechty, vlasy, ďasná aj upokojenie nervového systému

Na 250ml potrebujeme:
3 mrkvy
150g špenátu
Pol zväzku zeleru
1 uhorka
pol grapefruitu
1 červené jablko
muškátový orech
koriander

Môžeme pridať kurkumu na zýšenie protizápalového účinku na črevné steny.

Po odšťavení  ihneď vypijeme nalačno, skladujeme v chladničke maximálne 24 hodín, alebo zmrazíme.

Liečivé účinky:  Kombinácia špenátu, karotky a uhorky je pre svoj vysoký obsah kremíka a síry osvedčeným receptom pre rast vlasov a zdravé nechty. Vysoký obsah draslíka v uhorka harmonizuje vysoký i nízky krvný tlak a poskytuje prvá pomoc pri zápaloch ďasien. Kombinácia špenátovej, zelerovej a mrkvový šťavy má pre svoj vysoký obsah železa, draslíka a horčíka upokojujúce účinky na nervový systém. Korenie muškátový oriešok a koriander pôsobí tiež proti depresiám a úzkosti.