+421 905 942 808

Cordyceps aj pre športovcov

CORDYCEPS SINENSIS je vzácna parazitická huba, ktorá sa vyskytuje v ázijských provinciách Sečuan, Junnan, Cinchaj a v Tibete, kde bežne rastie v nadmorských výškach okolo 3500 m. Jej životný cyklus je naozaj pozoruhodný. Cordyceps (resp. jej rozmnožovacie výtrusy alebo spóry) totiž parazituje na húseniciach motýľa rodu hrotokrídlovec (Hepialus variant).

Spórami nakazené húsenice sa na zimu zahrabávajú do zeme a počas tejto doby sa celý priestor tela húsenice zaplní rastúcim podhubím cordycepsu. Vyrastajúca huba cordyceps je vďaka tomu veľmi bohatá na živiny, špecifické enzýmy a látky z rastlín rastúcich vo vysokohorských biotopoch. Sama húsenica je veľmi odolný organizmus, ktorý má mimoriadnu schopnosť prežitia a všetky látky, ktoré na to húsenica potrebuje, prejdú do tela parazitujúcej huby.

CORDYCEPS SINENSIS je typickým tradičným prostriedkom čínskej medicíny, uvádza sa, že sa používa už 5000 rokov. Čínski cisári užívali túto mimoriadne liečivú hubu ako účinné vitalizačné tonikum, afrodiziakum, a ako prostriedok na predĺženie života. Už pred tisíc rokmi sa cordyceps nazýval „zázračným božím dielom“ a na rozdiel od väčšiny ostatných čínskych bylín sa odporúčal mužom aj ženám. Nemá žiadne nežiadúce vedľajšie účinky.

Cordyceps má množstvo blahodárnych účinkov na ľudský organizmus a pomáha zbavovať telo mnohých chorôb. Uvádza sa, že táto huba je vhodná najmä na podporu vitality, vytrvalosti, športového výkonu (čo hojne využívajú ázijskí atléti) a predovšetkým na posilnenie a harmonizáciu imunitného systému, čo je veľmi dôležité predovšetkým pri alergii. Cordyceps vykazuje aj protizápalové antivírusové a antibiotické účinky proti desiatkam bakteriálnych kmeňov (pneumokoky, streptokoky, stafylokoky…). Celkovo detoxikuje organizmus a má výrazné antioxidačné účinky.

Pôsobí ochranne na dýchacie cesty pri astme, kašli, chronickej bronchitíde a zadúšavosti. Tradične sa používa pri liečbe tuberkulózy. Podporuje a zlepšuje funkciu srdca, pľúc, pečene a obličiek a pomáha v týchto orgánoch odstraňovať toxické látky. Vedecky sa dokázalo, že cordyceps zlepšuje funkciu obličkových glomerulov a kanálikov, pomáha vylučovaniu močoviny a celkovo zlepšuje látkovu výmenu v obličkách. Bolo aj popísané, že cordyceps pôsobí proti inkontinencii.

Ďalej funguje ako afrodiziakum a podporuje sexuálne a rozmnožovacie funkcie. Pomáha pri únave a strate energie okrem iného aj vďaka tomu, že zlepšuje využitie kyslíka v tele. Nezanedbateľné je pôsobenie cordycepsu na zvyšovanie odolnosti tela voči stresovým faktorom vonkajšieho prostredia a celkový upokojujúci účinok na nervový systém.

Reguluje hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi. Reguluje aj krvný tlak, podporuje cievny systém a pôsobí ako prevencia infarktu myokardu a iných chorôb srdca a ciev. Je účinný pri pocite studených rúk a nôh. Má vazodilatačné účinky, čím zlepšuje zásobovanie vnútorných orgánov krvou.

Osvedčuje sa aj ako účinný prostriedok pri liečbe rakoviny hlavných vnútorných orgánov tela (pečeň, obličky, srdce, pľúca) a ako podpora pri chemoterapii. Pre ľudí s onkologickou záťažou alebo diagnózou je cordyceps ideálnym liečebným a preventívnym prostriedkom na dlhodobé užívanie.

Citácia z tlače:

Olympijská houba

Když roku 1993 na olympijských hrách v Pekingu překonaly dosud neznámé čínské běžkyně rekord v běhu na 1500, 3000 a 10 000 metrů, položili novináři jejich trenérovi otázku, jak dosáhl tak fenomenálního úspěchu. Ten odpověděl, že využil jisté houby, kterou tradiční čínská medicína zná již 2000 let. Houba se jmenuje CORDYCEPS SINENSIS a žije na housenkách můry rodu Thitarodes. Housenka tráví rok pod zemí, kde se živí kořínky rostlin. Zjara houba zabije housenku a vyplní její tělo svými vlákny. Vytvoří plodnici a sporami infikuje další generaci housenek. Právě mrtvé housenky s houbovými vlákny uvnitř jsou využívány čínskou medicínou.

Od té doby, co vešly účinky „houbového léku“ r. 1993 ve známost, sháňka po něm stále stoupá.

Záver – odporúčanie:

Všetkým aktívnym športovcom s nadpriemernou fyzickou a psychickou záťažou. Od Cordycepsu sa dá očakávať potláčanie už tých najmenších vznikajúcich zápalov v tele následkom úrazu, alebo vírusovým pôvodom vďaka prítomnosti látok na báze prírodného antibiotika . Potláčanie vznikajúcich problémov pri nachladnutí . Väčší výkon a viac energie vďaka okysličovaniu bunky. Zlepšenie využitia kyslíka v tele, čo sa prejaví aj zvýšenou aktivitou pľúc a následne na zvýšenom športovom výkone.

Pred užívaním CORDYCEPS SINENSIS odporúčame športovým lekárom a trénerom diagnostikovať stav športovca pri záťaži a jeho výkon. Následne ho porovnať po uplynutí cca 1 mesiaca vo všetkých vyhodnocovaných parametrech.

Odporúčanie k užívaniu:

Pre prevenciu – 1x denne pol hodinu pred jedlom jednu mierne kopovitú čajovú lyžičku vsypať do pohára a zaliať 2 dcl vody(džúsu, čaju…) po dobu 5 týždňov – po týždňovej prestávke opäť užívať ďalej 5 týždňov a tento cyklus niekoľkokrát opakovať.

Pri vyššej záťaži – 2x denne jednu mierne kopovitú čajovú lyžičku pol hodinu pred jedlom vsypať do pohára a zaliať 2 dcl vody(džúsu, čaju…) po dobu 5 týždňov – po týždňovej prestávke opäť užívať ďalej 5 týždňov a tento cyklus podľa potreby opakovať. Z tohoto cyklu pri znížení záťaže prejsť do cyklu prevencie.