+421 905 942 808

Čo je Cordyceps Sinensis?

CORDYCEPS SINENSIS, tiež známa ako „Dong Cao Chong Xia“ v Ázii alebo „Tochukaso“ po japonsky. Má dlhú históriu liečivých účinkov od staroveku. V jeho prirodzenej forme  je Cordyceps malá huba, ktorá parazituje na určitom druhu húsenice vo vysokých nadmorských výškach na tibetskej náhornej plošine. Táto huba sa dá nájsť v nadmorskej výške nad 2 000 metrov,ale našli ju už aj vo výške 6 000 metrov.

Biologické zloženie Cordycepsu je veľmi zaujímavé. Aj dnes je ešte diskusia, či druhy húb rodu Cordyceps sú v skutočnosti jediné organizmy, alebo či sú symbiotické kolónie vo viac ako z jedného organizmu vďaka svojej unikátnej morfológii.

Cordyceps sinensis je považovaná za liečivú hubu, ktorá zvyšuje energiu, stimuluje imunitný systém a pôsobí ako celkové tonikum na telo. Je to jedna z viacerých slávnych čínskych húb, ktorá získala pozornosť na Západe za posledných niekoľko desaťročí.

Okrem svojich vyhlásených prínosov pre zdravie – huba je známa pre jej jedinečný spôsob rozmnožovania. Ten sa vyvíja vnútri larvy hmyzu,  ako plodnice. Pre túto schopnosť premeny je CORDYCEPS SINENSIS jedna z najkvalitnejších húb v okolí. Poďme sa bližšie pozrieť na túto fascinujúcu hubu. Začneme s niekoľkými základnými faktami, kde budeme vidieť, že pravda je vlastne možná a je zvláštnejšia než fikcia! Ďalej budeme informáciami upozorňovať na prínosy pre zdravie:  Nakoniec budeme končiť s niektorými diskusiami  o zbere divokých húb na Tibetskej náhornej plošine.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=“1/6″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=“1290″ img_size=“full“ alignment=“center“ css=“.vc_custom_1543518546182{margin-bottom: -2px !important;}“][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/6″][/vc_column][vc_column width=“2/3″][vc_column_text]

Základné fakty Cordyceps sinensis

CORDYCEPS SINENSIS je len jeden druh z desiatok húb tohto druhu. Všetky druhy sú parazity. Tento druh sa vyskytuje iba na Tibetskej náhornej plošine. Ostatné Cordyceps druhy rastú na celom svete, hlavne v Ázii, vo vlhkých tropických lesoch. Živia sa najmä larvami a niekoľkými druhmi môr z rodu Thitarodes. Spóry sa infikujú larvami, zatiaľ čo koreň žije v podzemí pred kvitnutím. Výtrusy klíčia a mycélium rastie, postupne zabíja a mumifikuje larvu / húsenicu. Nakoniec plodnica rastie od mumifikovania larvy a vyskočí nad zem, pripomína to niečo z desivého filmu sci-fi. Plodnica je obvykle vysoká do 4 palcov (asi 10 cm) a hrúbky 0.2 palca (1 / 2 cm). Na rozdiel od typickej huby je telo zakrivené v tvare malej cukrovej trstiny.  Sú zvyčajne oranžovej alebo hnedej farby.

Okrem anglického termínu „húsenica huba“, existujú aj ďalšie zaujímavé mená. V tibetskej terminológii je to „yartsa gunbu“. Čínsky názov je dong Chong xia cao (v zmysle „zimný červ, letná tráva“). Latinský názov Cordyceps znamená „klubu hlavu“ a je „sinensis „z Číny.

Výhody huby pre zdravie

CORDYCEPS SINENSIS bol používaný účinne po stáročia v „Tradičnej čínskej medicíne (TCM)“ k omladeniu a posilneniu nášho celkového zdravotného stavu. Moderný výskum ukázal, že Cordyceps pomáha podporovať pečeň, obličky, srdce a funkcie imunitného systému. Pôsobí tiež ako antioxidant v tele, chráni pred poškodením voľnými radikálmi.

Štyri hlavné liečivé zložky Cordycepsu sú:

 1. Cordycepín – Má antitumorové a antiaging (protistarnúce) účinky, obsahuje antioxidanty, antidiabetes a imunitné posilňovače.
 2. Adenozín – zlepšuje využitie kyslíka, pôsobí proti zrážaniu krvi, má vlastnosti na zlepšenie cirkulácie krvi do srdca, mozgu a pohlavných orgánov, znižuje krvný tlak, stabilizuje srdcový tep a pôsobí ako stabilizátor energie.
 3. Cordycepic kyselina (D-manitolu) -Zlepšuje imunitné funkcie a metabolizmus. Zabráňuje mozgovému krvácaniu, trombusu, infarktu myokardu a astme.
 4. Polysacharidy – Komplexné sacharidy tvoria reťazce cukrov. Známe sú stabilizovaním krvného tlaku, majú účinok na voľné radikály a stimulujú imunitný systém, majú účinok na detoxikáciu tela a redukciu buniek starnutia.

Výskum zistil niektoré sľubné dôkazy, že Cordyceps sinensis má veľa ďalších užitočných zložiek:

 • Steroly – Alkoholy steroidov skupiny.  Znížujú hladiny cholesterolu, znižuje riziko srdcových ochorení a taktiež aj niektoré anti-tumorové vlastnosti.
 • Nukleozidmi – Organické molekuly, ktoré sú premenené na stavebné bloky genetického materiálu DNA a RNA. Nukleozidové drogy sa niekedy používajú na liečbu rakoviny.

V posledných dvoch desaťročiach dochádza k veľkému nárastu výskumu Cordycepsu ako liečivej huby. Existuje veľa zdravotných účinkov Cordyceps sinensis, ktoré boli zistené.  K niektorým z nich patrí:

 • Zníženie cholesterolu
 • Stimulácia imunitného systému
 • Rýchlejšie zotavenie z bronchitídy a respiračných chorôb
 • Pozitívny vplyv na obehový systém (väčšia výdrž organizmu pri záťaži)
 • Anti-nádorové vlastnosti
 • Významný vplyv na pečeň, zvýšená ochrana, rýchle zotavenie z chemoterapie
 • Sexuálny potenciátor (hmmmm..)
 • Všeobecná revitalizácia tela – čo vedie k zvýšeniu energie, sily a vytrvalosti
 • Liečivých účinkov je omnoho viac.

Choroby dýchacieho systému

Kašeľ, slabosť, astma, potenie, nevoľnosť vyvolaná slabosťou pľúc, ochabnutie a iné indikácie. Pri zníženej aktivite pľúc prijímaním tohto produktu, možno dosiahnuť očividné zlepšenie. Pri liečbe tuberkulózy pľúc, astmy, emfyzému pľúc má Cordyceps tiež dobré výsledky.

Choroby obličiek   

Súčasná medicína dokázala, že Cordyceps zlepšuje látkovú výmenu obličiek, pohybovo prenosné funkcie, dynamiku buniek tkanív obličiek, spôsobuje vylučovanie urotoxínu. Zľahčuje a obnovuje patologické a medikamentózne traumy obličkových kanálov a glomerulov, zabraňuje druhotnej infekcii obličiek a hyperfosforemii, efektívne spomaľuje proces zvyšovania uroteokikózy. Na odvrátenie tupej bolesti v oblasti drieku a nôh, na predchádzanie polúcii a častého pomočovania Cordyceps má dobré výsledky , čo je veľmi vážne pre ľudí, ktorí trpia obličkovými a pľúcnymi ochoreniami.

Choroby krvných ciev srdca  

Cordyceps je schopný mierne dlhodobo zvyšovať prietok krvi koronárnych ciev, regulovať pomer kalcia a fosforu v krvi. Je veľmi cenným prostriedkom na stabilné liečenie koronárnych chorôb srdca. Pre udržiavanie koncentrácie trombocytov kolagéného pôvodu v artériách sa efekt Cordycepsu  prejavuje veľmi výrazne. Koeficient inhibícií je 13,3 48,5%.

Hepatitída, cirhóza pečene 

Cordyceps je schopný bezprostredne zlepšiť funkciu pečene. Je veľmi dôležitý na profylaxiu cirhózy pečene. K dnešnému dňu v Číne a v iných krajinách zatiaľ niet efektívneho prostriedku na liečenie cirhózy pečene. Importné preparáty „interferencie“ pre ľudí žltej rasy nie sú ideálne, pričom ceny týchto preparátov sú omnoho vyššie ako u Cordycepsu

Choroby krvi 

Na liečenie protopatickej atrombocytopenickej purpury je pomocný liečebný efekt dobrý a na určitom stupni môže zlepšiť stav trpiacich leukémiou. Zabraňuje jej prechodu do zhubného štádia

Rakovinové ochorenia      

Nakoľko Cordyceps má všestranné liečebné a regeneračné účinky na také dôležité orgány ako pečeň, obličky, krvné cievy srdca a dýchacie cesty je pre liečenie chorôb spätých s rakovinovými chorobami posledného štádia tiež efektívny. Cordyceps spôsobuje potlačenie hlavného ohniska zhubných chorôb vyššie uvedených orgánov, predlžuje dobu fungovania týchto orgánov a zlepšuje ich stav. Okrem toho Cordyceps môže zvýšiť činnosť leukocitov, preto je možné normálne prevádzať rádiochemické procedúry. Pre chorých s nezhubnými nádormi mozgu je Cordyceps ideálnym prostriedkom stabilného liečenia.

Antitoxické účinky  
Cordyceps s primeranými liečebnými účinkami môže zlepšiť dynamiku buniek pečene, obličiek, pľúc a látkovej výmeny celého organizmu a to spôsobuje vylučovanie toxických látok z organizmu vrátane toxických zbytkov z liekov. Jednou z najviac užitočných vecí, ktoré CORDYCEPS SINENSIS spôsobuje, je jednoduchý akt okysličenia organizmu. Huba rozširuje dýchacie cesty v pľúcach, čo vedie k privádzaniu väčšieho množstva kyslíku do krvi. Týmto spôsobom každá bunka príjme viac kyslíka, čo vedie k lepšej funkcii bunky a vyššej energetickej hladiny.

Všetky tie reči o energii a vitalite Vás určite povedú k tomu, že budete chcieť začať používať CORDYCEPS SINENSIS na zlepšenie svojho zdravia, vitality a celkovej energie, poprípade pomoci pri liečení Vašich chorôb, ktoré prišli s vekom. K uvedenému musíme podotknúť, že je to bezpečné a nie je to experiment, takže choďte do toho.