Popis
Pri vystavení slnečnému žiareniu si v hlbokých vrstvách pokožky prirodzene vytvárame vitamín D.
Tento dôležitý vitamín sa v tele chová ako prohormón. Pôsobí na mnohých úrovniach organizmu, kde pomáha fyzicky aj pocitovo udržiavať harmonický stav: vďaka vitamínu D jednoducho máme elán. Stará sa o udržanie zdravých kostí a svalov a je dôležitý v procese delenia buniek. Tým teda zaisťuje prirodzenú vitalitu tela. A nielen to, blahodárne pôsobí aj na imunitný systém.
Pri nedostatku slniečka vám prospeje si vitamín D doplniť. Udržíte tak svoj organizmus v energickom chode.
Vitamín D3 je dôležitý pre zdravie imunitného systému a zároveň pomáha vstrebávaniu vápnika a fosforu, podporujúceho zdravie kostí a zubov.
ČO TO JE „VITAMÍN D“?
Pod týmto názvom sa skrývajú dve známe formy:
D2 – nachádza sa v rastlinných zdrojoch. Zvlášť bohaté na vitamín D2 sú hlavne huby vystavené slnečným lúčom, vitamín D2 má ale mnohonásobne nižšiu biologickú aktivitu, než vitamín D3.
D3 – nachádza sa v živočíšnych produktoch, je to aktívnejšia forma vitamínu D.
Vitamín D bol dlhú dobu vnímaný iba ako vitamín, dnes však už vieme, že v ľudskom tele pracuje skôr ako hormón. Receptory pre vitamín D nájdeme vo väčšine tkanív, z vedeckého pohľadu však nemáme túto oblasť ešte príliš preskúmanú.
PREČO UŽÍVAŤ VITAMÍN D?
- prispieva k normálnemu stavu svalov a kostí
- prispieva k udržaniu normálneho stavu zubov
- pomáha pri absorpcii a ukladaní vápnika a fosforu
- je potrebný na delenie buniek, čím ovplyvňuje aj celkovú vitalitu organizmu
- pomáha udržiavať správnu funkciu svalov pri starnutí
- má blahodarný vplyv na imunitný systém
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín stanovil
EFSA (Európsky úrad pre bezpečnosť potravín) prehodnotil bezpečné úrovne príjmu v roku 2012, nakoľko hladiny u 60% európanov sú nízke a stanovil tolerovateľnú hornú hranicu pre dospelých na 100 μg/deň (4 000 IU), čo je podobný záver ako IOM
KEDY A KOMU je VITAMÍN D VHODNÝ UŹÍVAŤ?
- pri oslabenej imunite
- pri nedostatku slnečného žiarenia a v prípade, že chránite svoju pokožku pred slnečnými lúčmi pomocou silných opaľovacích krémov
- pri nevyváženej strave
- v prípade vegánskeho stravovania
- seniorom
- malým deťom
AKO JE TO S TVORBOU VITAMÍNU D V NAŠOM ORGANIZME?
Vtamín D sa človeku prirodzene tvorí v pokožke na slniečku – pri dopade UVB lúčov. Pretože sa jedná o vitamín rozpustný v tukoch, ukladáme si ho do zásoby. Cez leto by sme si teda mali byť schopní prirodzene vytvoriť jeho zásobu na celú zimu až do jari, pokiaľ trávime primerané množstvo času na vonku na slnku.
Lenže často sa chránime pred slnečnými lúčmi opaľovacími krémami a netrávime dostatok času na dennom svetle. Väčšina súčasných ľudí pracuje v kancelárii a prevažnú časť roka žije v budove. Pochopiteľne potom v pokožke nevzniká dostatok vitamínu D. V takom prípade je človek naozaj odkázaný na jeho suplementáciu pomocou liekov alebo doplnkov stravy, ktorá je žiaduca.
Odporúčané denné dávky vitamínu D nie sú nijako vysoké, napriek tomu väčšina populácie nároky organizmu zo svojej stravy nepokryje. Vitamín D3 nájdeme v potravinách živočíšneho pôvodu, najviac v rybom mäse a oleji. V menšej miere je obsiahnutý aj v mäse a vo vaječných žĺtkoch. Iba z rastlinnej stravy nemožno potrebné denné dávky vitamínu D vykryť a treba ho suplementovať.
UŽÍVATE VITAMÍN D? BEZ HORČÍKA JE TAKMER NEÚČINNÝ
Vedci konštatujú, že ľudia, ktorí užívajú výživové doplnky s vitamínom D, nemajú vedomosť, že bez horčíka je vitamín D prakticky neúčinný.
Horčík (magnézium) je štvrtý najpočetnejší minerál v tele hneď po vápniku, draslíku a sodíku, uvádza Live Science . Práve magnézium aktivuje stovky enzýmov, ktoré sa podieľajú na dôležitých biologických reakciách, vrátane enzýmov, ktoré zohrávajú významnú úlohu pri metabolizme vitamínu D.
Mnohí ľudia však neprijímajú dostatok horčíka. Z najnovších vedeckých výskumov vyplýva, že odporúčané denné množstvo horčíka je 400-420 miligramov u mužov a 310-320 mg u žien. Predchádzajúce výskumy v tejto oblasti naznačili, že konzumácia horčíka môže znížiť riziko nedostatku vitamínu D.
V štúdii z roku 2013 sa uvádza, že u ľudí, ktorí konzumovali pomerne vysoké množstvá horčíka, sa výskyt nízkej hladiny vitamínu D objavoval veľmi zriedka. Naopak ľudia, ktorí nekonzumovali horčík v primeranom množstve trpeli práve na nedostatok vitamínu D.
Mandle aj kukurica
Niektoré z výskumy tiež poukázali na skutočnosť, že ľudia s vyšším príjmom horčíka majú vyššiu kostnú minerálnu hustotu a nižšie riziko osteoporózy v porovnaní s ľuďmi s nižším príjmom horčíka.
Potraviny s vysokým obsahom horčíka sú napríklad mandle, banány, fazuľa, brokolica, hnedá ryžu, kešu oriešky, vaječný žĺtok, rybí olej, ľanové semienko, zelenina, mlieko, huby, ovsené vločky, tekvicové semienka, sójové bôby, kukurica, tofu.
Je dôležité poznamenať, že ak ľudia užívajú doplnky horčíka, nemajú konzumovať viac ako odporúčané množstvo, čo je pre dospelých 350 miligramov denne. Príliš veľa horčíka z potravinových doplnkov môže spôsobiť hnačku, nevoľnosť a kŕče v bruchu a extrémne vysoký príjem horčíka môže viesť až k nepravidelnej srdcovej činnosti či dokonca k zástave srdca.
A tu je dôvod prečo náš Vitamín D3, ktorý okrem samotného vitamínu D3 obsahuje bisglycinát horečnatý (najlepšie vstrebateľná forma-20%) a prírodný vitamín C (extrakt z pomaranča, kiwi a citrónu ako bohatý zdroj flavonoidov)
AKO VITAMÍN D UŽÍVAŤ?
dospelí a deti od 12 rokov: 1 kapsulu denne s jedlom
O dávkovaní vitamínu D je potrebné premýšľať. Výška vhodnej dávky závisí od vášho konkrétneho zdravotného stavu, zloženia stravy a tiež od toho, ako často zdržiavate na slniečku bez opaľovacieho krému. Vitamín D je rozpustný v tukoch, ukladá sa do zásoby, a preto sa ním možno teoreticky „predávkovať“.