Popis
Balenie: 50g
Zloženie: Chanca Piedra 100%
Nálev a chuť byliny
Čaj z Chanca piedra má medovo žltú farbu. Chuť je pomerne nevýrazná. Mierne kyslá, trochu trávová a ľahko horká.
Pôvod byliny
Divoko rastúca bylina z Peru dosahuje výšku iba 30-60 cm. Má elipsovité listy, okrúhle, mierne sploštené plody a malé biele alebo žlté kvety. K liečivým účelom sa používa nadzemná časť. Dnes nájdeme Chanca Piedra (čeľaď pryšcovité) aj v Indii, tropickej Afrike, Amerike a juhovýchodnej Ázii. Má mnoho názvov, napríklad pitirishi, stone shaker, sasha foster, amarus, memeniran, tamalak alebo makantowe.
Po desiatky generácií je Chanca piedra používaná tradičnými indiánskymi kmeňmi k účinnej liečbe obličkových problémov. Čím vyššie rastie, tým viac účinných látok obsahuje.
Približne od roku 1960 je podrobovaná mnohých štúdiám, z ktorých vyplýva, že je bohatým zdrojom unikátnych rastlinných chemických látok. Obsahuje predovšetkým biologicky aktívne lignany, glykozidy, flavonoidy, alkaloidy, lipidy, steroly a flavóny.
Návod na prípravu
- Sušenú bylinu (1-2 lyžice) zalejte 700 ml studenej vody a priveďte do varu, potom na miernom plameni varte 5-10 minút.
- Nezakrývajte nádobu pokrievkou, odvar sa zredukuje.
- Odvar zlejte.
- Pite 3x denne, pri kolikách teplý.
Pitná kúra môže trvať od 1 do 3 mesiacov.
Účinky Chanca piedry
Nejakého lámača sŕdc pozná asi každý, ale čo takto lámača kameňov? Tak sa totiž hovorí tejto amazónskej byline. A ako mnoho ďalších tajomných rastlín z tejto doposiaľ nie celkom prebádanej časti sveta, je aj chanca piedra plná magických liečivých účinkov.
Môžete sa presvedčiť sami:
- odstraňuje žlčové a ľadvinové kamene,
- podporuje správnu funkciu ľadvín a pečene,
- zlepšuje krvný obeh,
- posilňuje imunitný systém,
- tlmí bolesť,
- má protizápalové a antibakteriálne účinky,
- upravuje tlak, hladinu cukru v krvi a zabraňuje nežiadúcemu ukladaniu cholesterolu,
- pomáha pri ťažkostiach močových ciest.
Chanca piedra je v našich končinách nie veľmi známa bylina menšieho vzrastu. Jedná sa približne o 40 cm vysokú rastlinu, ktorej pôvod siaha do hlbín dažďových pralesov Južnej Ameriky. Nájsť ju však môžete aj na ďalších miestach. Miluje horúčavu a sucho, takže nieje problém na ňu naraziť aj v niektorých tropických častiach Indie, juhovýchodnej Ázie či Afriky. Avšak najúčinnejšie sú byliny rastúce vo vyšších nadmorských výškach, napríklad v Peru.
Už po tisíce rokov velebia jej schopnosti ako pôvodní juhoamerickí indiáni, tak Ajurvéda. Je teda len dobre, že ju postupne objavuje aj západná medicína. V posledných dekádach sa uskutočnilo niekoľko výskumov, ktoré ľahko potvrdzujú pozitívny vplyv na zdravie človeka.
Zo sušenej rastliny sa dá pripraviť zlatistý nálev, ktorý sa doporučuje piť po dobu nanajvýš troch mesiacov. Tehotné a dojčiace ženy by si ale Chanca piedru mali odpustiť úplne.